Menu

Text/HTML

راهنمای تحصیلی شماره 1 - نظام آموزشی هند و نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی هند در ایران

الف: نظام آموزشی

تحصيلات‌ پيش‌ دانشگاهي

ساختار نظام آموزشی دوره 12 ساله ابتدایی و متوسطه هند بر گرفته از ساختار نظام آموزشی انگلیس است. بدین ترتیب که تحصيلات‌ ابتدایی در كشور هندوستان‌ از شش‌ سالگي‌ آغاز شده و به سه دوره ذیل تقسیم می شود:

 1. آغاز و پایان دوره ابتدايي از کلاس اول دبستان تا کلاس پنجم (دوره سنی 6 تا 11 سال)؛
 2. آغاز و پایان دوره راهنمایی یا متوسطه‌ اول از کلاس ششم تا کلاس هشتم (دوره سنی 11 تا 14 سال)؛
 3. آغاز و پایان دوره متوسطه دوم از کلاس  نهم تا کلاس دهم (دوره سنی 14 تا 15 سال)‌؛ و
 4. آغاز و پایان دوره متوسطه نهایی یا پیش دانشگاهی از کلاس  یازدهم تا کلاس دوازدهم (دوره سنی 15 تا 17 سال).

مجموع‌ دوره تحصيلات  ابتدايي  و دبيرستاني  در هندوستان‌ مشابه‌ ايران‌ دوازده‌ سال‌ است که در  پايان به‌ دانش‌آموزان گواهینامه ديپلم‌ دبيرستان‌ یا پیش دانشگاهی داده‌ مي‌شود.

*داوطلبینی که تمایل دارند در هند در هر مقطعی ادامه تحصیل دهند باید دیپلم و پیش دانشگاهی حتما داشته باشند.

 ‌تحصيلات‌ دانشگاهي‌

براي‌ ورود به‌ دانشگاه ها و مؤ‌سسات  آموزش‌ عالي‌ هندوستان  داشتن‌ گواهینامه ديپلم‌ دبيرستان یا پیش دانشگاهی با معدل بالا الزامی است. لذا داوطلبینی که از حوزه های علمیه ایران دانش آموخته گردیده اند و مدرک انها در حد کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایران معادل سازی گردیده است، چنانچه با تحصیلات زیر دیپلم جذب حوزه های علمیه شده باشند نمی توانند در هند برای مقاطع عالی تحصیلات در دانشگاهها ادامه تحصیل دهند.

،
بیشتر دانشگاه‌ها به ویژه در رشته‌هاي‌ پزشكي‌ و مهندسي‌، کشاورزی و دندانپزشکی به علت محدودیت گنجایش دانشجو با توجه به افزایش جمعیت کشور و بالا رفتن تعداد دانشجویان متقاضی معدل دیپلم را شرط ورود به رشته های مورد نظر قرار داده اند که بر اساس آن دارندگان معدل بالاتر در اولویت قرار می گیرند. البته ناگفته نماند که از چند سال گذشته برخی از دانشگاه های ممتاز هند حتی برای رشته های علوم انسانی و علوم پایه در تمام مقاطع نیز قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه را شرط ورود به دانشگاه تعیین کرده اند. از سال 2017 تا کنون بر اساس رای دیوان عالی هند مقرر گردیده است که داوطلبین رشته های کارشناسی پزشکی و دندانپزشکی حتما در آزمون نیت (NEET) که آزمونی شبیه به کنکور ایران است شرکت نموده و پس از قبولی و امتیاز بدست آمده به دانشگاهی و یا کالجی معرفی می گردند.

نظام‌ تحصيلي‌ در بیشتر دانشگاه‌هاي‌ هند‌ سالانه‌ و در برخی نیز ترمی است. در این دانشگاهها حداقل نمره برای هر درس صفر و حداکثر صد است؛ که پنجاه درصد نمره شامل حضور مرتب در کلاس درس، مقاله نگاری، آزمایشگاه و همایش های مربوط به گروه تحصیلی و امتحان های میان سالی و یا میان ترمی و پنجاه درصد باقیمانده متعلق به امتحان نهایی پایان سال یا پایان ترم است.

 

مراكز آموزش عالي‌ در هندوستان‌ بر سه گروه ذیل تقسیم می شوند:  

1. دانشگاه‌ها، مؤ‌سسه ها ‌ و مراكز پژوهشي‌ كه‌ توسط دولت‌ مركزي‌ اداره‌ مي‌شوند.

2 .دانشگاه‌ها، مؤ‌سسه ها  و مراكز پژوهشي‌ كه‌ توسط دولت‌ های ايالتي‌ اداره‌ مي‌شوند.

3. دانشکده ها و کالجهای دولتی و خصوصی كه‌ به‌ دانشگاه ها وابسته‌ اند.

 

دوره‌هاي‌ تحصيلي‌

 1. Diploma: این دوره تحصیلی همسان با دوره کاردانی یا فوق دیپلم ایران است. این مقطع در صورتی که فرد متقاضی کلاس دهم را با موفقیت به پایان رسانده باشد، شامل یک دوره سه ساله می شود و در صورتی که فرد متقاضی موفق به پایان دوره پیش دانشگاهی شده باشد، این دوره دوساله خواهد بود. این دوره تحصیلی در پلی تکنیک ها و برخی دانشکده های مهندسی تدریس می شود.
 2. : مقطع لیسانس یا کارشناسی پس از اخذ مدرک پیش دانشگاهی می باشد؛ که شامل‌ دوره ای سه‌ تا پنج‌ ساله‌ تحصيلی در رشته‌هاي‌ مختلف علوم‌ انسانی و علوم پایه، مهندسي و پزشکی است و در دانشگاه ها و دانشکده های وابسته به دانشگاه ها، موسسه ها و انستیتوهای معتبر تدریس می شود.
 3.  : مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد که پس از پایان دوره کارشناسی آغاز می شود و شامل‌ یک دوره دو تا سه‌ ساله‌ تحصيلی است که به صورت آموزشی و پژوهشی در رشته های گوناگون در دانشگاه ها و دانشکده های وابسته به دانشگاه ها، موسسه ها و انستیتوهای معتبر تدریس می شود.
 4. M. Phil: رشته ای بعد از مقطع کارشناسی ارشد و قبل از دکترا است که دوره آن دو ترم حضور در کلاس درس، گذراندن واحد های درسی و یک ترم نوشتن پایان نامه است. این رشته بیشتر برای دانشجویان هندی اجباری است، اما در بسیاری از دانشگاههای هند دانشجویان خارجی می توانند بدون نیاز به ثبت نام در این رشته مستقیماً در مقطع دکترا ثبت نام کنند.
 5. Ph. D: این دوره که در بعضی از دانشگاهها و برخی رشته ها به طور معمول بعد از مقطع پیش دکترا و در بعضی دیگر از دانشگاه ها بلافاصله بعد از مقطع کارشناسی ارشد آغاز می شود شامل یک دوره دو تا پنج ساله می شود که در بسیاری دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی همراه با دو ترم حضور در کلاس درس و گذراندن واحد های لازم و پس از آن شروع تحقیقات مربوط به موضوع رساله پایان نامه است که طی دوره زمانی تعیین شده نگارش پایان نامه انجام یافته و شرایط برای دفاعیه و اخذ مدرک دکترا مهیا می شود.
 6. Post Doc. یا پسا دکترا که به مدت 6 ماه تا یکسال می باشد و دوره تحصیلی نیست و قابل ارزشیابی نمی باشد. تنها در انتهای دوره گواهی گذراندن آن را به دانش آموخته می دهند.

 

توجه: ساعت شروع دانشگاه ها از ساعت8/20 دقیقه صبح الی  15/45دقیقه بعد از ظهر متغیر است.

 

ارزشيابي‌ مدارك‌ تحصيلي هند

1. مدرک Diploma  با دو یا سه سال‌ تحصيل‌ از مراكز آموزش‌ عالي‌ معتبر در صورت‌ داشتن‌ ديپلم‌  12 ساله يا پيش‌ دانشگاهي، كارداني ارزشيابي‌ مي‌شود.

تبصره: دوره‌هاي‌ تكميلي‌ مانند Condensed Course تأثيري‌ در ارزشيابي‌ مدارك‌ فوق‌  نخواهد داشت.

2. مدرک Bachelor با سه‌ تا پنج‌ سال‌ تحصيل در دانشگاه‌هاي‌ گروه‌ الف و ب و ج ، در صورت داشتن دیپلم 12ساله دبيرستان يا پيش دانشگاهي، كارشناسی ارزشيابي‌ مي‌شود.

3.مدرک Master با دو تا سه‌ سال‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌هاي‌ گروه‌ الف و ب به  شرط‌  داشتن‌ مدرك‌  كارشناسي،  کارشناسي‌ ارشد در رشته‌ مربوطه ارزشيابي‌ مي‌شود. 

4.مدرك Ph.D از دانشگاه‌هاي‌ گروه‌ الف و ب با شرط‌ داشتن‌  مدرك‌ كارشناسي ارشد در رشته‌ مربوطه، دكترا ارزشيابي‌ مي‌شود.

با توجه به مقررات وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران به هیچ عنوان در کالجهای وابسته به دانشگاهها ثبت نام و ادامه تحصیل ندهید چون مدرک این موسسات ارزشیابی نمیشود.

با توجه به قوانین دانشگاههای هند، اکثر این دانشگاهها از رایزنی علمی در سفارت ج.ا. ایران گواهی عدم اعتراض مبنی بر ادامه تحصیل متقاضی از داوطلب می خواهند. لذا بدقت به موارد زیر توجه فرمایید:.

ب: تشکیل پرونده در رایزنی علمی و سرپرست دانشجویان ایرانی در هند و شبه قاره

باتوجه به شرایط پیچیده و متنوع پذیرش و تحصیل در دانشگاههای هند در رشته های مختلف غیر پزشکی و خصوصاً پزشکی و با عنایت به پیشرفتهای علمی کشور و به منظور هدایت دانشجویان به ادامه تحصیل در مراکز معتبر و ممتاز و با کمترین مشکل، داوطلبین ادامه تحصیل در دانشگاههای هند می بایست برای حصول انجام کلیه خدمات و تقاضاهای دانشجویی طبق ضوابط و مقررات دولت جمهوری اسلامی ایران، موارد زیر را کاملاً با دقت رعایت نمایند.

الف:تشکیل پرونده تحصیلی در سامانه رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران –دهلی نو

1ورود به سامانه رایزنی علمی و دریافت اطلاعات لازم (inac.saorg.ir)

2.تکمیل فرم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم و ارسال فرم و مدارک به ایمیل رایزنی علمی

 (iremndrc@gmail.com)

3.ارسال مدارک زیر در قالب فایل و یا اسکن تصاویر ( Jpg  و یاpdf  حجم فایلها از kb300 بیشتر نشود)

3-1: تصویر مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی برای رشته های علوم پزشکی و ترجمه رسمی آنها با مهر وزارت امور خارجه ایران

♦️برای رشته پزشکی و دندانپزشکی دارا بودن پیش دانشگاهی علوم تجربی الزامی می باشد.

♦️برای رشته داروسازی دارا بودن پیش دانشگاهی علوم تجربی یا علوم ریاضی الزامی می باشد.

3-2: تصویر مدرک دیپلم ومدرک پیش دانشگاهی و مدارک تحصیلی بالاتر برای متقاضیان تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری (برای رشته های غیر پزشکی) و ترجمه رسمی آنها با مهر وزارت امور خارجه ایران

3-3: تصویر مدرک زبان : دارا بودن یکی از مدارک زیر و یا معادل آنها و حداقل نمره مورد نیاز برای کلیه داوطلبین متقاضی ادامه تحصیل

مدرک آیلتس  5           مدرک تافل یا تولیمو  500       مدرک MCHE 50   

مدرک SAT از نوشتن و خواندن حداقل 450 و 450

3-4: تصویر صفحات مشخصات و ویزاها در گذرنامه

3-5: تصویر صفحات شناسنامه و کارت ملی

3-6: تصویر رنگی عکس متقاضی 4x6

3-7: داوطلبین متقاضی که از طریق موسسات معتبر دارای مجوز اعزام می شوند، تصویر نسخه قرارداد موسسه اعزام کننده و تعهد نامه موسسه الزامی است.

3-8: تصویر پذیرش اخذ شده از دانشگاه مورد تائید وزارت علوم و یا بهداشت.

3-9: تصویر مدارک پرداخت هزینه شهریه از طریق مراجع قانونی

3-10: تصویر فرم تکمیل شده تعهد نامه مخصوص دانشجویی

4. داوطلب محترم متقاضی ادامه تحصیل، پس از تکمیل موارد فوق، فایل تقاضای خود را جهت   اخذNOC (No Objection Certificate)  یا گواهی صلاحیت از رایزنی علمیبه ایمیل رایزنی علمی ارسال نمایید. فقط رایزن علمی NOC  را صادر و یا تایید می نماید.

5-دانشجویان گرامی حتما ایمیلی به رایزن علمی فرستاده و در آن قید نمایید که فرم تحصیلی را در چه تاریخی تکمیل نموده اید و  ضمنا درخواست خود را مبنی بر مسائل آموزشی و یا دانشجویی و یا ان او سی مرقوم فرمایید تا بررسی و رسیدگی شود.

ب :رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران پس از بررسی و تایید موارد فوق در خصوص صدور     NOC اقدام می نماید.

ج :پس از صدور NOCمتقاضی ادامه تحصیل یا موسسه اعزام کننده جهت eligilibility(مجوز  صلاحیت پذیرش) از دانشگاه مقصد با مدارک دیگر مورد نیاز و اخذ پذیرش نهایی و ثبت نام در محل تحصیل اقدام نموده و سپس مدارک لازم ثبت نام نهایی در دانشگاه، دانشکده و شماره دانشجویی خود را در سامانه رایزنی علمی بارگذاری می نماید.

د :باتوجه به موارد فوق، دانشجو می تواند از خدمات تعریف شده طبق ضوابط و قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران استفاده نماید.

ه :موسسه اعزام کننده دانشجو موظف است متناسب با عقد قرارداد انجام شده با دانشجو و مفاد این قرارداد، گزارش کاملی از مراحل اخذ پذیرش ثبت نام، خدمات پس از آن تا استقرار کامل دانشجو را به رایزنی علمی ارائه دهد و بخصوص اخذ پذیرش در دانشکده های مورد تایید رایزنی علمی را به دقت رعایت نماید. موسسه همچنین موظف است گزارشی از حسن سلوک دانشجویان تحت قرارداد را به رایزنی علمی منعکس نماید.

و :دانشجویان گرایشهای مختلف گروه پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، ....) موظفند علاوه بر رعایت قوانین کشور میزبان و حسن سلوک با کلیه شهروندان بخصوص کادر دانشگاه،  حضور در کلاسها و آزمایشگاهها را رعایت نمایند. ضمناً کیفیت حضور و غیاب آنها بوسیله رایزنی علمی از طریق دانشکده رصد خواهد شد. همچنین دانشجویان موظفند گزارش پیشرفت تحصیلی سالانه (ریز نمرات) خود را به صورت مستمر برای رایزنی علمی ارسال نمایند.

ز :دانشجویان مقطع دکتری در هر رشته، می بایست هر سال دوبار گزارش پیشرفت تحصیلی خود را در قالب فرم ارائه شده در سامانه رایزنی علمی تکمیل و پس از تائید استاد راهنما و دپارتمان مربوطه، برای انجام امور اداری خود ارسال نمایند.

ج: ارسال مدارک در سایت وزارت امور خارجه ( سامانه تاک) و وزارت علوم (سامانه نشا) و بهداشت (سامانه موحد)

با توجه به قانون اخیر وزارت امور خارجه مبنی بر عدم الصاق مهر و امضا بر روی مدارک، دانشجویان عزیز در ابتدا می بایست مدارک خود را در سامانه تاک بارگزاری نموده و کد رهگیری برای تشکیل پرونده اخذ نمایند. سپس به صورت دستی مدارک را به کنسولگریها تحویل دهند. در ابتدا تایید دانشجویی می بایست پس از بررسی مدارک در تاک توسط وزارت علوم و یا وزارت بهداشت ایران تایید گردد. سپس دانشجویان از این به بعد دانشجو شناخته شده و از امکانات و تسهیلات دانشجویی می توانند استفاده نمایند. پس از تایید مدارک در کنسولگری ها و یا بخش کنسولی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در  سامانه های وزارت علوم (سامانه نشا) و یا وزارت بهداشت (سامانه موحد) می توانید برای ارز دانشجویی و خدمات دانشجویی اقدام نمایید.

ج: دانشگاه های مورد تأیید تاييد وزارت علوم  و وزارت بهداشت:

 1.   مورد تاييد وزارت علوم  كشور هندوستان بعد از سپتامبر2018

 

گروه الف (ممتاز)

*جهت ارزشيابي مدارك تحصيلي خارجي كشور هندوستان تحصيلات صرفاً در خود دانشگاه ها (Campus) انجام شود و نه در كالج ها و انستيتوهاي وابسته.

 1. All National Institutes (All Institutes of National Importance) (In different Indian Cities)
 2. Central Food Technical Research Institutes (CFTRI)
 3. Indian Agriculture Research Institute (Delhi)
 4. Indian Institute of Management (کلکلته، چناي، بمبئي، دهلي، احمد آباد)
 5. Indian Institute of Science (Bangalore)
 6. Indian Institute of Technology (کلکلته، چناي، بمبئي، دهلي، کانپور، رورکي، بنارس، کارگپور)
 7. Indian Statistical Institute (کلکته، دهلي)
 8. Institute & University under ICAR/CSIR (In different Indian Cities)
 9. T.I.F.R (Tata Institute of Fundamental Research)

گروه ب (خوب)

* جهت ارزشيابي مدارك تحصيلي خارجي كشور هندوستان تحصيلات صرفاً در خود دانشگاه ها (Campus) انجام شود و نه در كالج ها و انستيتوهاي وابسته.

 1. Aligarh Muslim University (Aligarh (U.P))
 2. All India Institute of Speech & Hearing (Mysore)
 3. Banaras Hindu University
 4. Bangalore University
 5. Bharati Vidyapeeth University (Pune)
 6. Birla Institute of Technology & Science Pilani (Rajasthan)
 7. Cochin University of Science & Technology (Kerala)
 8. Deccan College of  Post - Graduate and Research Institute (pune)
 9. Dehradun Institute of Technology (Dehradun (H.p))
 10. Delhi Technological University ( Formerly Delhi College of Engineering) (New Delhi)
 11. Gokhale Institute of Politics & Economics (Pune)
 12.  
  1. I.K. Gujral Punjab Technical University
 13. Indian Institute of Technology (formerly Indian School of Mines) (Dhanbad، (Jharkhand))
 14. Jamia Hamdard (New Delhi)
 15. Jamia Millia Islamia (New Delhi)
 16. Jawaharlal Nehru Technological University (Hyderabad)
 17.  
  1. Jawaharlal Nehru University (New Delhi)
 18. Kakatiya University (Warangal ((A.P))     Biotechnology   صرفا در رشته
 19. Manav Rachna International University (Faridabad (Delhi))    Biotechnology and Mass Communication صرفاًدر رشته هاي  
 20. Mangalore University
 21. Manipal University
 22. Osmania University
 23. Panjab University (Chandigarh)
 24. Postgraduate institute of Medical Education & Research (Chandigarh)
 25. School of Planning & Architecture – Delhi (New Delhi)
 26. Tata Institute of Social Sciences (Mumbai)
 27. University of Calcutta
 28. University of Delhi (New Delhi)
 29. University of Hyderabad
 30. University of Kerala
 31. University of Lucknow (Lucknow (UP))
 32. University of Madras
 33. University of Mumbai
 34. University of Mysore
 35. University of Petroleum& Energy Studies (Dehradun (H.P))
 36. University of Pune
 37. University of Rajasthan

گروه ج (متوسط)

 • جهت ارزشيابي مدارك تحصيلي خارجي كشور هندوستان تحصيلات صرفاً در خود دانشگاه ها (Campus) انجام شود و نه در كالج ها و انستيتوهاي وابسته.

دانشگاه هاي ذيل صرفاً در مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد

 1. Amity University (Noida (Delhi))
 2. Anna University
 3. Barkatullah Vishwavidyalaya (Bhopal)
 4. Center for Environmental Planning and Technology University (Ahmedabad)
 5. Dr. Bhim Rao Ambedkar University (Agra)
 6. Gujarat University (Ahmedabad)
 7. Jammu University (Jammu)
 8. Karnataka University (Dharwad)
 9. Symbiosis International University (Pune)

 

2: لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت سال تحصیلی 2019-2018

 1. Banaras Hindu University
 2. Aligarh Muslim University
 3. University of  Delhi
 4. Panjab University
 5. Manipal University
 6. Javadpur University