Menu

Text/HTML

سوالات پیرامون دانشگاه های ایران و هند

سوال

لطفا پیرامون لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت توضیح بفرمایید؟

جواب

لیست تمام دانشگاه های مورد تایید دو وزارت در سایت رایزنی علمی موجود است. ( در بخش دانشگاه های معتبر هند)

سوال

کالج های وابسته به دانشگاه اندرا از نیمه خرداد شروع به کار خواهند کرد با توجه به مشکل ارز اینجانب و عده ای از دوستان همکلاسی برای تشکیل پرونده ارز به وزارت بهداشت مراجعه کردیم به دلیل عدم گواهی الیجیبیلیتی پرونده تشکیل نشد و برای حل مشکل ما را به وزارت خارجه فرستادند در انجا مقرر شد طی تقاضای کتبی مشکل از طریق وزارت خارجه و کنسولگری ایران در حیدراباد پیگیری شود از طرفی یکی از اولیا درباره حل این مشکل صحبت کرده بودند ایشان فرموده بودند اگر اقای رایزنی علمی تایید کنند که دانشگاه اندرا الیجیبیلیتی صادر نمی کند مشکلی نیست .از انجاییکه این مشکل همه دانشجویان ایرانی در اندراست عاجزانه خواهشمندیم که برای حل این مشکل چاره ای اندیشند که بتوانیم تا یکماه دیگر بدون مشکل ارز در کلاس حاضر شویم پیشاپیش از مساعدت شما کمال تشکر داریم.

جواب

 همانطوری که بارها اعلام گردید، اینجانب با مسئولین کالجها و مسئولین دانشگاه صحبت کردم و با توجه به اینکه پذیرش دانشجویان سال قبل از طریق دانشگاه انجام نشده است ،کالجها باید مبالغی را به دانشگاه پرداخت کنند  (30 درصد از شهریه اخذ شده از دانشجویان که شهریه پرداختی برای هر دانشجو می بایست 5000 دلار باشد و 800 دلار برای ثبت نام در دانشگاه ) . چون به احتمال زیاد این هزینه توسط شما دانشجویان یا به دلالان و یا به کالجها پرداخت شده است ، تا این مبلغ به حساب دانشگاه خصوصا هزینه ثبت نام در دانشگاه واریز نگردد ، دانشگاه نامه گواهی دانشجویی صادر نمی کند .  لطفا به دلالها و یا موسسات اخذ پذیرش و یا کالجهای خود صحبت کنید تا این مبلغ را هر چه زودتر به حساب دانشگاه واریز نمایند. با توجه به صحبتی که اینجانب با رییس دانشگاه و معاون بین الملل دانشگاه داشتم دانشگاه اجازه شرکت در امتحان  سال اول را به تمامی دانشجویان داده است.  ضمنا برای اخذ پذیرش سال آینده نیز به هیچ عنوان از طریق کالجها و یا دلالها و یا موسسات اخذ پذیرش از کالج پذیرش نگیرید و باید حتما از طریق معاونت بین الملل دانشگاه اقدام به پذیرش نمایید.

سوال

با توجه به اینکه دانشگاه پونا از لیست وزارت خانه خارج شده ، ولب شروع کلاسهای Dpharm در این دانشگاه ار ماه آگوست هست، آیا امکان تحصیل در دکترای حرفه ای داروسازی این دانشگاه و تایید از طرف وزارت بهداشت هست؟

جواب

بارها اطلاعیه ها و ضوابط وزارت بهداشت ارسال شده است. در صورت شبهه و تردید لطفا با وزارت بهداشت ایران تماس و کسب تکلیف نمایید.

سوال

لطفا راهنمایی بفرمایید که دانشجویانی که اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را همراه ندارند و ترجمه تایید شده توسط وزارت خارجه را دارند برای تایید مدارک در سفارت چه اقدامی باید انجام دهند.با تشکر

جواب

حتما باید مدارک اصل را به همراه داشته باشند. در صورت عدم وجود مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی تصویر آنها را حتما در سیستم تاک باید بارگذاری کنید و اصل ترجمه شده آن باید همراه شما باشد

سوال

دختر من در دانشكاهGiet در شهر راجامندري مشغول به تحصيل در رشته ي داروسازي هست.ما براي تشكيل پرونده دانشجويي مدارك ايشان را براي سفارت ايميل كرديم لكن پاسخي دريافت نكرديم.مي خواستم بدونم با توجه به اينكه بجه ها طي چند روز آينده تعطيل مي شوند و از حيدرآباد به ايران برميگردند،نيازي هست كه حضوراً به سفارت مراجعه نموده نسبت به تكميل پرونده اقدام نمايند؟لطفاً بنده را راهنمايي بفرماييد.

جواب

لطفا توجه نمایید که تمام دانشجویان در بدو ورود و زمانی که پذیرش می خواهند اخذ نمایند و یا اخذ کرده اند باید با کنسولگری یا کنسول سفارت و با رایزنی علمی پرونده تشکیل دهند.

برای تشکیل پرونده در کنسولگری و یا کنسول سفارت باید مدارک از طریق سامانه تاک بارگذاری و درخواست پرونده دانشجویی شود و اصل مدارک به کنسولگری جهت رویت  نشان داده شود و با کپی آنها تشکیل پرونده داده شود. کنسولگریها و کنسول سفارت مدارک را برای تایید به وزارت علوم و وزارت بهداشت از طریق سامانه تاک ارسال می نمایند و بعد از تایید بعنوان دانشجو شناخته شده و از خدمات دانشجویی می توانید استفاده نمایید.

همزمان می بایست تمامی مدارک تحصیلی و شناسنامه و گذرنامه خود را به ایمیل رایزن علمی  به نشانی زیر ارسال دارید تا در رایزنی علمی نیز تشکیل پرونده انجام شود.

سوال

لطفا در مورد اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص لیست دانشگاههای خارجی مورد تائید برای سال تحصیلی 2019-2018 توضیح بفرمایید؟

جواب

"با توجه به اینکه لیست دانشگاههای خارجی مورد تائید وزارت بهداشت برای سال تحصیلی 2019-2018 اخیراً اعلام گردیده است ضمن یادآوری مجدد این نکته که لیست دانشگاههای مورد تائید صرفاً براساس رتبه هر دانشگاه در رتبه بندی های معتبر بین المللی از قبیل شانگهای،QS  و Times و با لحاظ نمودن رتبه گروه علوم پزشکی آن دانشگاه تعیین می شود، موارد ذیل جهت اطلاع کلیه افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های گروه پزشکی در خارج از کشور را دارند اعلام می گردد:

1- به کلیه افرادی که قصد شروع به تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور را دارند توصیه می‌شود صرفاً برای تحصیل در دانشگاه‌های اعلام شده در لیست مذکور اقدام نمایند. در غیر اینصورت برای افراد که از تابستان 2018 (ابتدای سپامبر 2018) در دانشگاههای دیگری که در لیست دانشگاههای مورد تائید نمی‌باشند شروع به تحصیل نمایند هیچگونه تسهیلاتی دانشجویی ارائه نخواهد گردید و امکان انتقال به دانشگاههای داخل کشور و همچنین ارزشیابی مدارک ایشان وجود نخواهد داشت .

2- کلیه افرادی که تحصیل خود را در دانشگاه‌هایی که تاکنون مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده است آغاز نموده اند، می‌توانند کماکان به تحصیل خود ادامه داده و براساس ضوابط و مقررات موجود از تسهیلات دانشجویی و ارزشیابی مدارک بهره‌مند شوند.

3- در مورد دانشگاه‌هایی که در لیست 2018-2017 بوده ولیکن در لیست سال 2019-2018 قرار نگرفته‌ اند، در صورتیکه افرادی با اخذ ویزای دانشجویی در سال جاری مشغول طی دوره آمادگی که جزو شرایط ورود به دوره اصلی در آن دانشگاه و یا دانشگاههای آن کشور می باشد (ازقبیل دوره پادنک یا Preparation  و یاFoundation و...) بوده‌اند و قصد ورود به دوره اصلی رشته تحصیلی در سال 2019-2018 را دارند توصیه می‌شود در وهله اول در دانشگاه‌های اعلام شده در لیست 2019-2018 تحصیل خود را شروع نمایند. ولیکن در صورت عدم امکان اخذ پذیرش از این دانشگاهها می توانند تحصیل خود را در همان دانشگاه صرفا در سال تحصیلی 2019-2018 آغاز نمایند.

4- با توجه به اینکه در برخی از کشورها، علاوه بر دانشگاه اصلی که در لیست وزارت متبوع اعلام شده، کالج‌های وابسته به این دانشگاهها نیز به ارائه برخی از رشته‌های علوم پزشکی مبادرت می‌ورزند، از آنجایی که این کالج‌ها در رتبه بندی‌های بین المللی مورد ارزشیابی قرار نمی‌گیرند و فاقد کیفیت علمی لازم می‌باشند بنابراین تحصیل در این‌گونه کالج‌ها به هیچ عنوان مورد تائید نبوده و صرفاً تحصیل در دانشگاه اصلی مورد تائید می‌باشد.

5- دانشگاههای اعلام شده صرفا در کشور اصلی مورد تائید بوده و شعب آن در سایر کشورها مورد تائید نمی باشد.

6- در خصوص دانشگاه‌های مورد تائید در کشور روسیه برای افرادی که از سال تحصیلی 2019-2018 آغاز به تحصیل می نمایند صرفاً دوره‌هایی که به زبان روسی برگزار می‌شوند مورد تائید هستند.

در خصوص دانشگاه Moscow Medical Stomatology Institute N.A. Semashko که در حال حاضر تحت عنوان : Moscow State University of Medical and Dentistry A.I Yevdokimov (MSUMD) می‌باشد، رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی مورد تائید هستند.

 

سوال

آیا ليست دانشگاه هايي كه امسال براى داروسازى اعلام شده احتمال داره كه تغييرى بكند؟

جواب

لیست وزارت بهداشت ایران برای دانشگاههای مورد تایید در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ تغییر نخواهد کرد

سوال

اینجانب دانشجوی دکتری هستم . بنده در ماه مارچ 2017 پری سابمیشن  دادم و چند روز بعدش سابمیت  کردم و الان نزدیک به 11 ماه هنوز هیچ جوابی از دانشگاه نگرفتم برای open defence خودم یعنی هنوز synopsis منو نفرستادن تا بخواد جواب داورها بیاد برای دفاع و میگن که من پرونده ام مشکل داره مشکلش اینه که استاد من باز نشسته شده و باید منتظر جواب از UGC باشیم و متاسفانه هنوز هیچ جوابی دریافت نکردم .

اقای دکتر لطفا راهنمای کنید که بنده باید چه کاری انجام بدم و تا کی باید منتظر این برنامه های دانشگاه منتظر بمونم .

جواب

این موارد داخلی دانشگاه است و ما می توانیم به این مسائل ورود پیدا کنیم. اگر می توانید نامه ای که دانشگاه به یو جی سی ارسال کرده برای رایزنی ارسال دارید تا پی گیری از یو جی سی بشود.

سوال

آیا تغییری در قانون هند مبنی بر شرکت دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آزمون نیفت بوجود آمده ؟ یا هنوز هم شامل همه دانشجویان اعم از هندی و خارجی می شه؟ توصیه شما در این مورد چیست؟ 

جواب

هنوز ابلاغ جدیدی در این مورد به سفارت و رایزنی اعلام نگردیده است.

سوال

در مورد دوره ی یکساله طب یونانی دانشگاه همدرد نیز بفرمائید که چه اعتباری در ایران دارد؟

جواب

دانشگاه همدرد از 2017-2018 از لیست موسسات مورداعتبار وزارت بهداشت خارج گردیده و قبلا هم فقط رشته داروسازی ان مورد تایید بوده است. ارزشیابی دوره های طب سنتی درایران هنوز شفاف نمی باشد.

سوال

سوال من در مورد رشته مشاوره روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد هست که تایید دانشگاه در هند با وزارت علوم هست یا وزارت بهداشت؟!

جواب

اگر رشته فوق بالینی می باشد به وزارت بهداشت برمی گردد و اگر غیر بالینی می باشد به وزارت علوم مرتبط می شود. بهر ترتیب باز هم بستگی به متقاضی دارد و هم اکنون بحث اینکه کلیه رشته های روانشناسی چه بالینی و چه غیر بالینی به وزارت علوم برگردد در دو وزارت خانه مطرح است.

سوال

اگر دانشجویی که مقطع ارشد را از ایران کسب کرده باشد و در مقطع دکتری در دانشگاههای مورد تایید هند، مشغول تحصیل باشد، اما به جهت شرایط زندگی مجبور به بازگشت به ایران باشد، امکان دارد در این مقطع به دانشگاههای ایران انتقالی بگیرد؟ اخیرا برخی از دانشجویان از چنین امکانی صحبت می کنند، خواهشمندم راهنمایی بفرمائید؟

جواب

بحث انتقال دانشجو از خارج بداخل وجود دارد و بر اساس ضوابط وزارت علوم باید مدارک و فرم و درخواست را ارسال دارید تا در شورای انتقال بررسی و سپس در صورت موافقت به دانشگاههایی در ایران مراجعه و با بررسی مدارک شما این امکان را برای ادامه تحصیل در ایران میدهند.

سوال

من دانشجوی MA English دانشگاه بهاراتی ویدیاپت(ورودی امسال) پونا هستم.میخواستم بدونم نیاز به گرفتن مدرک زبان وNOC دارم؟

جواب

اگر دانشگاه بخواهد باید تهیه شود و مدرک زبان هم نیاز است.

سوال

آیا در هند نمایندگی دانشگاه پیام نور و یا دیگر دانشگاههای ایران وجود دارد؟ (برای کسانی که قصد تحصیل در دانشگاههای ایران را دارند ولی در هند زندگی میکنند؟!)

جواب

فقط دانشگاه پیام نور نمایندگی دارد و پس از ثبت نام به صورت خارج از کشور امتحانات در هند در دهلی برگزار می گردد.

سوال

 اگه كسي بخواد در يكي از رشته هاي علوم پايه در دانشگاهاي مورد تاييد وزارت بهداشت  در دوره دكتري ادامه تحصيل بدهد از كجا بايد اطمينان حاصل كند كه بعد فارغ التحصيلي هنگام ارزشيابي وزارت بهداشت به مشكل بر نخورد. مثلا خيلي از رشته ها خارج از كشور با ايران شبيه اند ولي سيلابس درسي نسبتا متفاوتي دارند. آيا در وزارت بهداشت مشاور در اين زمينه براي دانشجويان هست كه قبل پذيرش دانشجويان رو راهنمايي كند. اگر وجود دارد خواهشا شماره تماس رو به اشتراك بزاريد؟

جواب

یکی از منابعی که می توانید سوال کنید رایزن علمی هند می باشد. ضمنا کارشناسانی در وزارت بهداشت اداره ارزشیابی مدارک خارجی و مرکز خدمات آموزشی هستند که تا حدودی می توانند مشاوره لازم را به شما ارائه دهند. اما مشاور تحصیلی وجود ندارد. اگر سوالی هست به طور شفاف مطرح کنید تا رایزن علمی بتواند راهنمایی های لازم را انجام دهد.