Menu

Text/HTML

سوالات مربوط به پذیرش، ویزا، ارز دانشجویی 

سوال

 آزمون نیت چه زمانی  ودر کجا برگزار میشود و ایا قبل ازمون امکان گذراندن کالج یکساله جهت موفقیت در ازمون وجود دارد؟

جواب

آزمون نیت در هند و در ماه می هر سال برگزار می گردد. مراکزی تقویتی در همه شهرها هست که مشاوره و تدریس برای آزمون نیت می دهند. ثبت نام ازمون در هند انجام شود و به صورت اینترنتی نیست.

نکته: آزمون سراسری است. سوالات از سه سال اخر تحصیلات دبیرستانی بزبان انگلیسی از دروس فیزیک شیمی و زیست است

سوال

من چند سال قبل در هند دکترای مردم‌شناسی گرفتم و الان تصمیم دارم برای دکتری مددکاری اجتماعی اقدام کنم. سوالم این است من باید برای دکترای مددکاری حتما در کورسهای دانشگاه شرکت کنم و دکترای قبلی من برایم امتیازی ندارد؟

جواب

اگر دکترای مردم شناسی شما با گذراندن درس بوده باید در دکترای مددکاری دروس را مرتبط با رشته جدید و جبرانی بگذرانید. البته این بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد. نظور از امتیاز را متوجه نشدم. چون دو زمینه متفاوت است و در دو دانشکده مختلف امتیازی ندارد.

سوال

آیا در هند دانشگاهایی رو می شناسید که دکتری هماتولوژی یا ایمونولوژی بتونیم پذیرش بگیریم؟

جواب

در هند مرکز ایمن شناسی هند ( ان آی آی) بسیار معتبر و در سطح خوبی است. همچنین در رشته هماتولوژی دانشگاههای بسیاری وجود دارند. ولی هیچ یک از انها را یا نمی شود وارد شد و یا وزارت بهداشت ایران تایید نمی کند.

سوال

راهی وجود دارد که من به اتفاق خانواده بتوانم برای گذروندن دوره زبان به هند بیایم ظاهرا سفارت ویزای زبان رو به افراد بدون خانواده میدهد تا بعد دوره زبان همانجا برای اخذ پذیرش دکترا اقدام کنم چه راهکارهایی هست که من بتوانم خانواده خودرو برای طی دوره زبان با خود بیاورم ؟

جواب

راه خاصی وجود ندارد. مقررات کشور هند است. شما می توانید در ایران در امتحان زبان وزارت علوم MCHE شرکت کنید و سپس پذیرش در دکترا بگیرید و بیایید ادامه تحصیل دهید و زبان را نیز کامل کنید. خانواده هم با شما خواهند بود.

سوال

قصد دارم در تابستان سال بعد به همراه همسر ودو فرزند یازده ساله وتازه متولد شده برای مقطع دکترا ی حقوق بین الملل به هند برای تحصیل بروم .سوالات من 1.ایا برای دوره دکترا نمره زبان لازم است با راهی وجود دارد با خانواده زبان را انجا بخونم .2.حدود تقریبی شهریه دکترا سالانه .3.مدت لازم برای اخذ پذیرش  وگرفتن ویزا خودم وخانواده .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید؟

جواب

در بعضی از دانشگاهها نمره زبان حرفه ای بعنوان شرط پذیرش می باشد ولی اکثر دانشگاهها این شرط را ندارند. ولی برای اخذ ان او سی از سفارت ان شرط لازم است. البته قبل از اخذ پذیرش نیز اگر بتوانید به هند بیایید برای زبان می توانید در دوره هایی در موسسات خصوصی ثبت نام و آموزش ببینید. ملاک برای دانشگاهها و سفارت نمره زبان حرفه ای است و نه حِضور در کلاسهای زبان.

برای شهریه بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد در دانشگاههای دولتی تقریبا هزینه ها پایین است و سالی ۵۰۰۰ روپیه ولی در دانشگاههای خصوصی تا ترمی۲۰۰۰ دلار هم اخذ میشود. عمولا از زمان تحویل مدارک تا اخذ پذیرش نباید بیش از دو تا سه ماه طول بکشد. ولی باز بستگی به دانشگاهها دارد. ویزا توسط سفارت هند است و باید برای ویزای تحقیقات اقدام کنید که حدود ۳ تا ۸ ماه طول می کشد.

در مورد ادامه تحصیل در رشته دارو سازی مطلبی ارائه داده اید که متقاضیان این رشته  بعد از اخذ لیسانس داروسازی  با مشکلات زیادی برخورد خواهند نمود. سوالی داشتم: اگر وزارت علوم وبهداشت دانشگاه رو تایید نموده و اجازه ادامه تحصیل را در مقاطع مختلف  ومخصوصا کارشناسی صادر نموده اند . پس چرا  فرموده اید که  با وجود مشکلات سیستم اموزشی  ( امریکایی و انگلیسی) وعدم تحصیل ونبود  مکان مناسب و.... داوطلبین با مشکل مواجه خواهند شد ، بنابر این اگر ضمانت  ادامه  تحصیل بعد از کارشناسی  در طول 5 یا 6 سال اینده  براساس  تغییر قوانین وجود ندارد  چرا وزارت علوم و بهداشت  مقطع کارشناسی را مخصوصا در دانشگاه  پونا و کالج های وابسته تایید نموده اند؟

جواب

وزارت علوم و بهداشت بر اساس موازین خاص و کلی، دانشگاهها را برای ادامه تحصیل مورد تایید قرار میدهند. لیکن به این موضوع که چه رشته هایی و چه شرایطی که منطبق با مسائل ایران باشد را بطور ریز وارد نمی شوند. لذا خود داوطلبین باید دقت کنند که اگر زمان و عمر خود و هزینه خود را صرف تحصیل و تحقیق می کنند، باید سعی شود بهترین شرایط را انتخاب کنند. چرا همیشه باید بر لبه خط قرمز حرکت کنیم و با ریسک بالا و منتظر دقیقه 90 بازی!!؟ لذا درخواست مسئولین بر این است که با توجه به اینکه سیستم ایران بر اساس مدرک دکترای داروسازی است داوطلبین سعی کنند بر همین اساس وارد دانشگاههای معتبر شوند. همانطور که خدمت شما گفتم مدرک کارشناسی در ایران نداریم  و در نتیجه قابل ارزشیابی مستقیم نیست و بعد از قبولی در امتحان ارزشیابی نیز مسئول فنی قلمداد خواهد شد و همچنین قابلیت انتقال به دانشگاههای ایران را در خلال تحصیل ندارند و شاید بعد از اخذ مدرک کارشناسی نیز نتوانند در محل مناسبی برای ادامه تحصیل به دکترای حرفه ای داروسازی وارد شوند. پس عقل ایجاب می کند تا بهترین انتخاب ها را برگزینیم.

سوال

دانشجویان پس از ورد تا چه زمانی فرصت دارند خود را به پلیس معرفی نمایند؟

جواب

كليه دانشجوياني كه با ويزاي تحصيلي وارد هند مي شوند ، الزاماً تا ١٤ روز بعد از ورود به هند ، مي بايست به اداره پلیس محل سكونت خود مراجعه نموده و آدرس محل سكونتشان را در پليس ثبت نمايند.

كسانيكه اقدام به ثبت محل سكونت خود نكنند، هنگام خروج از كشور هند با مشكلات جدّي مواجه مي شوند.

سوال

اگر ممکن هست درمورد ادامه تحصیل در رشته دکترای عمران در دانشگاه های هند راهنمایی کنید؟ اینه کدوم شهرها این رشته رو دارن و هزینه تحصیل حدودا چقدر هست؟

سوال شما خیلی کلی است. در اکثر دانشگاههای هند رشته عمران که از قدیمی ترین رشته های مهندسی است وجود دارد. اول شما باید بر اساس لیست وزارت علوم ایران دانشگاههای ممتاز و خوب را مشاهده و شناسایی نموده و بر روی سایت این دانشگاهها بررسی کنید که رشته عمران چه شاخه هایی دارد و اساتید آنها در زمینه تحقیق مورد نظر شما مناسب هستند یا خیر! ضمنا بعضی دانشگاهها مانند آی آی تی های هند هزینه 6000 دلار در سال می گیرند و بعضی دانشگاههای دولتی هم بدون هزینه و با مبالغی کم ثبت نام می کنند.

به دانش آموزان که به تنهایی در هند مشغول تحصیل هستند سهمیه ارز دولتی تعلق میگیرد؟

در وزارت علوم و وزارت بهداشت به دانش آموزان ارزی تعلق نمی گیرد. وزارت اموزش و  پرورش هم چنین مکانیزمی ندارد.

سوال

دكترا در رشته تغذيه در هند هم مثل ايران زير نظر وزارت بهداشت اين كشور هست يا تفاوتي وجود دارد، و براي دكترا در رشته تغذيه بايد دانشگاه هاي مورد تاييد وزارت بهداشت يا وزارت علوم را را چك كرد ؟

در هند متفاوت است و این رشته زیر نظر هم وزارت علوم و هم وزارت بهداشت می باشد. دانشگاهها نیز این رشته را در مجموعه پزشکی و هم غیر پزشکی ارائه می کنند. اگر در دانشگاههایی که مورد تایید وزارت علوم هستند تحصیل کنید وزارت بهداشت دارای لیست جداگانه ای است و ممکن است مدرک شما را مورد ارزشیابی قرار ندهد و در نتیجه حق مطب و یا ازمایشگاه و اجازه اُنرا به شما نمی دهند.

سوال

میخواستم بپرسم رشته ادیان تو کدوم دانشگاه هند هست که مورد تایید ایران نیز باشد؟

اکثر دانشگاههای جامع و بزرگ و قدیمی هند رشته ادیان دارند. مانند علیگر و بنارس و دهلی و جامیا ملیا اسلامیا و  بمبئی و پونا...

باید لیست دانشگاههای برتر وزارت علوم را ملاحظه و درگروههای ممتاز و خوب دانشگاهها را بررسی بفرمایید.

سوال

برای تایید مدارک دانشجویی در سفارت علاوه بر مدرک تحصیلی کدام مدارک نیاز به استعلام از دانشگاه دارد؟

مدارکی مانند گواهی تحصیلی، ریز نمرات، مدرک نهایی معمولا نیاز به تایید از سوی سفارت و یا کنسولگری دارد. ریز نمرات گواهی موقت پایان دوره گواهی تحصیل که در ان تاریخ ثبت نام و شروع دوره و استاد راهنما و عنوان تز و روز دفاع را نوشته شده باشد.

سوال

 آیا رشته دندان پزشكي امتحان ورودي دارد و اگه دارداز چه درس هاي دارد و بعد از فارغ التحصيلي سيستم اموزشي ايران هم ازمون ميگيرن يا فقط دوره تكميلي دارد؟

جواب

بله رشته دندانپزشکی و پزشکی آزمون ورودی بنام نیت دارد. درسهای ریاضی، زیست و فیزیک و شیمی سه سال آخر تحصیلی در هند می باشد. این آزمون ربطی به آزمون ایران ندارد و در ایران دوباره امتحان اخذ می شود. به یاد داشته باشید که دانش اموختگانی می توانند در آزمون ایران شرکت کنند که در دانشگاههای معتبر در لیست وزارت بهاشت ایران تحصیل کرده باشند.ضمنا زمان  ثبت نام آزمون نیت برای سال 2018-2019 به اتمام رسیده است.

 

سوال

با توجه به اینکه دانشگاه پونا از لیست وزارت خانه خارج شده ، ولب شروع کلاسهای Dpharm در این دانشگاه ار ماه آگوست هست، آیا امکان تحصیل در دکترای حرفه ای داروسازی این دانشگاه و تایید از طرف وزارت بهداشت هست؟

جواب

بارها اطلاعیه ها و ضوابط وزارت بهداشت ارسال شده است. در صورت شبهه و تردید لطفا با وزارت بهداشت ایران تماس و کسب تکلیف نمایید.

سوال

لطفا راهنمایی بفرمایید که دانشجویانی که اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را همراه ندارند و ترجمه تایید شده توسط وزارت خارجه را دارند برای تایید مدارک در سفارت چه اقدامی باید انجام دهند.با تشکر

جواب

حتما باید مدارک اصل را به همراه داشته باشند. در صورت عدم وجود مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی تصویر آنها را حتما در سیستم تاک باید بارگذاری کنید و اصل ترجمه شده آن باید همراه شما باشد

سوال

دختر من در دانشكاهGiet در شهر راجامندري مشغول به تحصيل در رشته ي داروسازي هست.ما براي تشكيل پرونده دانشجويي مدارك ايشان را براي سفارت ايميل كرديم لكن پاسخي دريافت نكرديم.مي خواستم بدونم با توجه به اينكه بجه ها طي چند روز آينده تعطيل مي شوند و از حيدرآباد به ايران برميگردند،نيازي هست كه حضوراً به سفارت مراجعه نموده نسبت به تكميل پرونده اقدام نمايند؟لطفاً بنده را راهنمايي بفرماييد.

جواب

لطفا توجه نمایید که تمام دانشجویان در بدو ورود و زمانی که پذیرش می خواهند اخذ نمایند و یا اخذ کرده اند باید با کنسولگری یا کنسول سفارت و با رایزنی علمی پرونده تشکیل دهند.

برای تشکیل پرونده در کنسولگری و یا کنسول سفارت باید مدارک از طریق سامانه تاک بارگذاری و درخواست پرونده دانشجویی شود و اصل مدارک به کنسولگری جهت رویت  نشان داده شود و با کپی آنها تشکیل پرونده داده شود. کنسولگریها و کنسول سفارت مدارک را برای تایید به وزارت علوم و وزارت بهداشت از طریق سامانه تاک ارسال می نمایند و بعد از تایید بعنوان دانشجو شناخته شده و از خدمات دانشجویی می توانید استفاده نمایید.

همزمان می بایست تمامی مدارک تحصیلی و شناسنامه و گذرنامه خود را به ایمیل رایزن علمی  به نشانی زیر ارسال دارید تا در رایزنی علمی نیز تشکیل پرونده انجام شود.

سوال

دنبال گاید (استاد راهنما) مطقع phd رشته تربیت بدنی هستم.

دوستانی که در دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در حال تحصیل هستن کسی میتونه کمک کنه..، میسور، بنگلور، کوچین یا کرلا، اوتی، پونا، یا هر شهر دیگه

لطفا در صورت امکان منو در جریان بذارید یا اگه ایجنت با انصاف سراغ دارید معرفی کنید. ممنون

جواب

 استاد راهنما برای کار دکترا را به این صورت اخذ نمی کنند. شما یا همسر محترمتان باید دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم را با توجه به شرایط زندگی و محل تحصیل بررسی نمایید و جستجو کنند که در کجا دانشکده علوم تربیت بدنی دارد! و سپس به سایت دانشکده رفته و اساتید آنجا و کارهای تحقیقاتی آنها را از روی بیو گرافی شان بدست آورید. سپس استادی را در دانشکده ای از دانشگاهی انتخاب و ایمیل ارسال دارید و ضمن معرفی خودشان در خصوص نوع پروژه تحقیقاتی دکترا با استاد تعامل و مذاکره نمایند. اگر آن استاد جای خالی داشته باشد و هم خوانی با ایده ها و زمینه تحقیقاتی همسر شما داشته باشند نامه دعوت و موافقت ارسال می کنند در عیر این صورت به دانشگاه دیگری رجوع و استاد دیگری پیدا کنید. بعضی از اساتید هم بودجه یا گرنت برای انجام پروزه های تحقیقاتی خاص دارند که اگر بتوانید از این اساتید پیدا کنید بهتر است. بعد از انتخاب استاد و محل تحصیل آنوقت اگر در آن شهر دانشجوی ایرانی می شناسید و یا انجمن اسلامی وجود داشته باشد می توانید ضمن تماس از انها برای انجام کارهای اداری و دانشگاهی کمک و مساعدت اخذ نمایید و یا خودتان به محل تحصیل رفته و امور را انجام دهید.

 

سوال

در رابطه با ارز دانشجویی  بعد از پایان دوره تحصیلی در. خارج از کشور در ایران باید. به تناسب  ارز. دریافتی دوره  گذرانده شود یا خیر؟

جواب

سلام. بر اساس روال گذشته و بر اساس تعهد یا وثیقه اخذ شده  به میزان ماههای دریافت ارز تحصیلی دولتی در ایران مشغول به کار می شوند. در خصوص قوانین جدید هنوز مطلبی واصل نگردیده است.

 

سوال

اینجانب دانشجوی دکتری هستم . بنده در ماه مارچ 2017 پری سابمیشن  دادم و چند روز بعدش سابمیت  کردم و الان نزدیک به 11 ماه هنوز هیچ جوابی از دانشگاه نگرفتم برای open defence خودم یعنی هنوز synopsis منو نفرستادن تا بخواد جواب داورها بیاد برای دفاع و میگن که من پرونده ام مشکل داره مشکلش اینه که استاد من باز نشسته شده و باید منتظر جواب از UGC باشیم و متاسفانه هنوز هیچ جوابی دریافت نکردم .

اقای دکتر لطفا راهنمای کنید که بنده باید چه کاری انجام بدم و تا کی باید منتظر این برنامه های دانشگاه منتظر بمونم .

جواب

این موارد داخلی دانشگاه است و ما می توانیم به این مسائل ورود پیدا کنیم. اگر می توانید نامه ای که دانشگاه به یو جی سی ارسال کرده برای رایزنی ارسال دارید تا پی گیری از یو جی سی بشود.

 

سوال

اگر کسی نتوانست از هند خروجی بگیرد موقع برگشت از ایران ایا ميتواند از اداره گذرنامه بصورت رایگان خروجی را دریافت کند؟

جواب

اگر در پاسپورتش قبلا مهر خروجی دانشجویی الصاق شده و  گواهی های جدید دانشجویی ارائه نماید، ممکن است سازمان امور دانشجویان کمک کند تا از مبادی اداره گذرنامه خروجی اخذ نماید. البته این مورد احتمال ضعیف دارد.

سوال

اگر بخوايم از ارز دانشجويي استفاده كنيم بايد در برگشت طرح بگذرونيم ؟

جواب

اگر وثیقه اخذ نشود نیازی نیست. ولی نرم بر این است که اگر ارز دولتی بگیرید برای همان مدت باید طرح بگذرانید