Menu

Text/HTML

پرسش و پاسخ های متداول دانشجویی

 

سوال

من سال گذشته تشکیل پرونده دادم و از شما NOC دریافت کردم اما به خاطر یکسری مشکلات که قبلا درموردش با شما صحبت کردم مجبور شدم دانشگاهم را عوض کنم، من باید  فرم تشکیل پرونده مجدد پر کنم یا نیازی نیست؟

جواب

خیر.نیاز به تکمیل فرم نیست . مدارک جدید را به ایمیل رایزنی با درخواست شرح ما وقع ارسال دارید.

سوال

لطفاً راهنمایی کنید در مورد گرفتن ارز دولتی باید به کجا مراجعه کنیم و چه مدارکی لازم هست؟

جواب

به سامانه نشا در سایت وزارت علوم سازمان دانشجویان رجوع شود.

سوال

آیا مدرك پست دكتراي هند را ايران ميپذيرد؟

جواب

پسا دکتری مدرک نیست که ایران تایید کند.

سوال

ميخوام بدونم  اساتيد در هندحاضرند با دانشجوي دكترا از راه دور هم رساله كار كنند يا بورسش كنند؟من هيات علمي دانشگاه ازادم مدرك دكترام از دانشگاه ازاده جامعه شناسي ميخوام ببينم ميتونم دكتراي مددكاري درهند بگيرم؟ ولي برام سخته مرخصي بدون حقوق بگيرم و كلي خرج كنم يا بايد بورس بشم يا از راه دور كار كنم رزومه قوي دارم ميترسم مرخصي بگيرم با اين وصع دانشگاه ازاد وقتي برگردم ديگه كارمو از دست بدم البته زبانم هم قوي نيست . با توجه به اینكه خودم دكترا دارم ميتونم پست دكترا در هند بخونم تو رشته مددكاري؟ شرايطش چطوره؟ براي پست دكترا هم بايد اقامت داشته باشم؟ مدرك زبان ميخوان؟ مدرك پست دكتراي هند را ايران ميپذيره؟ به نظرتون چيكار كنم بهتره؟

جواب

اگر شما بخواهید به صورت غیر حضوری در هند درس بخوانید باید دوره های مجازی و از راه دور را انتخاب کنید که مورد تایید وزرت علوم ایران نمی باشد. راه دیگر انجام دکترای ترددی می باشد که باید دانشگاه محل تحصیل در هند و استاد راهنمای شما موافقت نماید تا بخشی از کار در مورد ایران باشد و استاد راهنمایی نیز از ایران اخذ نموده و شما مدتی از تحصیل خود را می توانید در ایران سپری نمایید.

سوال

لطفا در مورد اجازه استعلام مدارک راهنمایی کنید، که چطور و کدام بخش دانشگاه  باید اجازه استعلام برای تایید مدارک گرفت؟

جواب

معمولا در هر دانشگاهی اداره آموزش و کنترلر امتحانات و یا معاون اموزشی دانشگاه مسئول هستند. بعد از اخذ مدرک دانشجویان باید توجه نمایند کهبرای ارزشیابی مدارکشان در ایران حتما باید آنها را استعلام و به تایید بخش کنسولی سفارت و یا سرکنسولگریها برسانید. لذا ابتداعا از دانشگاه خود محل تایید مدارک و احیانا مبالغی که برای این کار نیاز است را پرس و جو و اقدام کنید. حتما وجه مورد نیاز برای تایید مدارک رابه دانشگاه پرداخت نمایید. سپس باید مدارک را در سیستم تاک اپ لود کرده و کد رهگیری اخذ و سپس کد رهگیری و کپی مدارک را به بخش کنسولی تحویل دهید.  توجه شود که تمام مراحل باید از طریق پست اقدام شود. دانش آموخته می تواند پی گیر این اقدام باشد ولی نامه تایید باید از دانشگاه به بخش کنسولی ارسال شود.

جواب

بعد از وصول نامه بخش کنسولی مدارک را تایید و به متقاضی تحویل می دهد. در صورتی که متقاضی در هند نباشد باید شخصی را رسما بعنوان وکیل کتبا به دانشگاه و به بخش کنسولی معرفی نماید.

سوال

دانشگاه اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرانش رو از ما خواسته آیا باید ارائه بدیم این مدارک را؟

جواب

اصل مدارک تحصیلی فارسی و پاسپورت و شناسنامه به هیچ عنوان نیاز نیست. فقط دانشگاهها در زمان  بررسی مدارک برای الی جیبیلیتی چک می کنند. بعضی از کالجهای خصوصی این مدارک را اخذ میکنند تا دانشجو در میان تحصیلات کالج را رها نکند. بعضی از دانشجویان ایرانی متاسفانه بدون درخواست  رسمی انصراف  و یا انتقال و بررسی توسط دانشگاه و کالج ، دانشگاه و کالج را رها کرده و به ایران و یا جاهای دیگر می روند و این موضوع باعث مشکل برای تمامی دانشجویان ایرانی شده است. از تمامی عزیزان دانشجو تقاضا دارد تا قوانین محل تحصیل خود را رعایت کنند و باعث مشکلات و بی حرمتی دیگر عزیزان در آینده نشوند.

سوال

با توجه به طول دوره دکترا( از زمان گرفتن پذیرش تا ارائه) آیا محدودیت زمانی برای دانشجویان وجود دارد ؟

جواب

طول مدت اقامت دانشجویان در زمان دکتری می بایست حداقل 24 ماه باشد و هیچ تبصره ای در خصوص کمبود زمان وجود ندارد و اگر از این مدت دانشجو کمتر حضور داشته باشد مدرکش ارزشیابی نمی شود. در این محاسبه ورود به هند و خروج از هند مد نظر است.

سوال

تا هفته دیگه مدرک دکتری من آماده میشود، سوال: بواسطه این موضوع که دور از دهلی زندگی می کنم، آیا می توانم مدرک تحصیلی خود را با پست دی اچ دل به سفارت بفرستم و اینکه مدت زمان تایید مدارک (مدرک اصلی، نوتیفیکیشن لتر) چقدر است؟

جواب

بله با مسئولیت خودتان می توانید مدارک خود را به هر طریقی ارسال دارید. برای استعلام سریع از سوی سفارت یا کنسولگریها اقدام میشود. این پروسه از دو هفته تا دو ماه هم طول میکشد. بستگی به پی گیری و شرایط دانشگاه دارد. فقط باید سیستم تاک را تکمیل نمایید.

سوال

آیا یکی از شرایط عضویت در هیئت علمی این است که کارشناسی ارشد و دکتری هر دو یک رشته باشند؟

بعنوان مثال اگر دکتری در رشته مدیریت باشد ولی ارشد در یکی دیگر از رشته های انسانی

جواب

بله برای عضویت در هییت علمی دانشگاه  و در  دانشکده ای باید کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری هم خوانی و در یک زمینه باشد در غیر اینصورت احتمال جذب بسیار ضعیف است!

سوال

كالج تا كي براي ال جي بل فرصت دارد مدارك بفرست ؟

جواب

این موضوع به قوانین هر دانشگاه مرتبط میشود. بعد از اخذ پذیرش مدارک به دانشگاه برای الیجی بیلیتی ارسال میشود. لطفا با اداره دانشجویان خارجی دانشگاه آندرا تماس بگیرید. فرآیند الیجی بیلیتی از یک ماه تاشش ماه بطول می انجامد.

سوال

اگر کسی قصد ادامه تحصیل در کشور دیگری رو داشته باشد باید از این کشور ـNOC داشته باشد که معلوم بشود اینجا سو پیشینه ای نداشته در هر صورت متشکرم هر زمان که راهنمایی بفرمایید؟

جواب

برای رفتن به کشور ثالث باید از اف ار ار او محل تحصیل گواهی سو پشینه اخذ نمایید. حتی در دهلی هم با ثبت اثر انگشت و بررسی توسط مراجع پلیس گواهی صادر میشود. ضمنا بعضی سفارت خانه ها برای صدور ویزا نیاز به نامه ای از سفارت متقاضی دارند که با بررسی مدارک ، سفارت ج.ا. ایران تعلق مدارک و پاسپورت دارنده را تایید می کند.

سوال

لطفا راهنمایی بفرمایید که دانشجویانی که اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را همراه ندارند و ترجمه تایید شده توسط وزارت خارجه را دارند برای تایید مدارک در سفارت چه اقدامی باید انجام دهند.با تشکر

جواب

حتما باید مدارک اصل را به همراه داشته باشند. در صورت عدم وجود مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی تصویر آنها را حتما در سیستم تاک باید بارگذاری کنید و اصل ترجمه شده آن باید همراه شما باشد

 

سوال

آیا دولت هند دانشجوی ایرانی بورسیه می کند؟

جواب

بله بورسیه می کند و هر ساله اطلاعیه می دهد به عنوان مثال اطلاعیه سال قبل در ذیل می آید.

نام بورسیه: بورسیه  تحصیلی دولت هند

دانشگاه و کشور اعطا کننده: دانشگاه های مختلف هندوستان

موضوع بورسیه: تمامی رشته های تحصیلی بجز پزشکی

مقطع تحصیلی: کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری

 شرایط و مدارک:

1.  ترجمه آخرین مدرک تحصیلی

2.  ترجمه ریز نمرات

3.  مدرک دال بر توانایی زبان انگلیسی

4.  شرکت در آزمون زبان انگلیسی سفارت هند در ایران در تاریخ  12 بهمن ماه 1396

5.  داشتن توصیه نامه از اساتید برای مقاطع تحصیلات تکمیلی

6.  داشتن سلامت جسمانی با تایید پزشک

کشورهای مورد پذیرش: متقاضیان از  برخی کشورهای جهان از جمله ایران

ارزش بورسیه و موارد پوشش: شهریه دانشگاه، پوشش هزینه های زندگی که بسته به مقطع تحصیلی متفاوت می باشد.

مهلت ثبت نام و شرکت در آزمون زبان: اول فوریه 2018 برابر با 12 بهمن ماه 1396

 اطلاعات بیشتر و ثبت نام:

http://www.indianembassy-tehran.ir/press.php?id=72                                                                   @mir_today

سوال

اگر کسی نتوانست از هند خروجی بگیرد موقع برگشت از ایران ایا ميتواند از اداره گذرنامه بصورت رایگان خروجی را دریافت کند؟

جواب

اگر در پاسپورتش قبلا مهر خروجی دانشجویی الصاق شده و  گواهی های جدید دانشجویی ارائه نماید، ممکن است سازمان امور دانشجویان کمک کند تا از مبادی اداره گذرنامه خروجی اخذ نماید. البته این مورد احتمال ضعیف دارد.