Menu

آرشیو اخبار

گزارش سفر یک هفته ای هیئت دانشگاه اهل بیت
رایزن علمی ایران در هند
/ دسته: اخبار

گزارش سفر یک هفته ای هیئت دانشگاه اهل بیت

گزارش سفر یک هفته ای هیئت دانشگاه اهل بیت

گزارش سفر یک هفته ای هیئت دانشگاه اهل بیت (همراه با تصاویر)

با مکاتبات ریاست محترم دانشگاه بین المللی اهل بیت آقای دکتر میر احمدی و هماهنگی های لازم از سوی دکتر خوش سعادت معاون دانشگاه و نامه مرکز همکاریهای علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر برنامه ریزی برای بازدید هیئتی از سوی دانشگاه اهل بیت از مراکز علمی هند با برنامه ریزی تعیین شده از سوی رایزنی علمی،  آقای دکتر میراحمدی ریاست محترم دانشگاه بین المللی اهل بیت و دکتر خوش سعادت معاون بین الملل دانشگاه و آقای هاشمی کارشناس بین الملل دانشگاه ساعت 2 صبح روز چهارشنبه مورخ 22 فروردین 1397 مصادف با 10 آوریل 2018  به هند وارد شدند. آنها در فرودگاه مورد استقبال تیم رایزنی علمی هند قرار گرفته و با خودرو رایزنی به هتل عزیمت ودر آنجا استراحت نمودند.

روز اول

در اولین روز سفر ( ساعت 10 صبح) هیئت اعزامی از هتل به سمت دانشگاه جامیا اسلامیا حرکت کرده و ساعت 11 با رییس دانشگاه جامیا ملیا اسلامیا دکتر طلعت احمد جلسه برگزار گردید. دراین جلسه معاون بین الملل دانشگاه ملیا اسلامیا آقای دکتر رانجان نیز حضور داشتند. این جلسه که تا ساعت  30/12 طول کشید در خصوص موضوعات و مباحث مورد علاقه طرفین صحبت انجام شد. قرار شد تا دانشگاه اهل البیت در خصوص اخذ دانشجویان بورسیه مسلمان از دانشگاه جامیا اسلامیا کمک بگیرید و دانشجویان نخبه انها را برای ادامه تحصیل معرفی نمایند. شرایط و نحوه همکاری دراین جهت متعاقبا اعلام می گردد. در خصوص امضا تفاهم نامه مشترک قرار شد تا دانشگاه جامیا مجوزهای لازم را اخذ و سپس اقدام شود. مقرر گردید تا دانشگاه اهل بیت با همکاری دانشگاههای دیگر خصوصا دانشگاههایی که به جامیا ملیا اسلامیا تفاهم نامه دارند به صورت مشترک رییس و معاون دانشگاه را برای ملاقات و بازدید از پیشبرد فعالیتهای ایران و مذاکرات طرفین به ایران دعوت نمایند.

سپس از مدرسه زبانهای خارجی و دانشکده حقوق و بین الملل و مطالعات اسلامی و آسیایی بازدید و با روسا و اساتید دانشکده زبانهای فارسی و مطالعات آسیایی مذاکره بعمل آمد. از آنجا به ساختمان قدیمی و اولیه دانشگاه رفته و سپس از مجموعه های محوطه دانشگاه بازدید بعمل آمد.

بعد از ناهار و نماز در دانشگاه جامیا همدرد به بازدید خانه قدیمی عبدالحمید پایه گذار دانشگاه همدرد رفته و سپس با فائم مقام رییس دانشگاه و معاونین آموزشی و بین الملل در جلسه ای ملاقات و مذاکرات انجام گردید. دوباره در خصوص بورس نمودن دانشجویان بورسیه صحبت شد. معارفه ای از دانشگاهها بعمل امد.

پیشنهاد گردید اگر هیئتی از ایران میایند ارائه مناسبی در دانشگاه داشته باشند تا آشنایی از مجموعه ها بعمل آید. ضمنا هیئتهای اعزامی برنامه کاری با خود داشته باشند. در ادامه تفاهم نامه بین دو دانشگاه امضا و تبادل گردید.قرار شد تا اطلاعاتی برای مرکز مطالعات اسلامی برای همکاری طرفین ارسال شود. ضمنا ارائه کرسی زبان فارسی در مرکز ایران شناسی از سوی دانشگاه اهل بیت بسیار مناسی است و اگر بشود اداره یا مرکزی از دانشگاه در مرکز ایران شناسی ایجاد شود بسیار مناسب است.همچنین دو دانشگاه برای ارائه کارگاه علمی و چاپ کتاب آمادگی دارند.

سپس با معاون بین الملل دانشگاه به بازدید از دانشکده داروسازی گیاهی و طب سنتی و مدرسه حقوق و مرکز ایران شناسی در دانشکده زبان و حقوق پرداختیم. بعد از این بازدید هیئت به محل هتل عزیمت و استراحت نمودند.

روز دوم

در روز پنج شنبه 23 فروردین جلسه با رییس انجمن دانشگاههای هند دکتر قمر در ساعت 10 برگزار گردید. در این جلسه معاونین انجمن دانشگاههای هند نیز حضور داشتند. رییس دانشگاه اهل البیت در رییس انجمن خواست تا نام دانشگاه اهل بیت  در لیست مورد تایید انجمن دانشگاههای هند قرار گیرد تا اگر دانشجویان هندی در ایران در این دانشگاه درس می خوانند، برای ادامه تحصیل بتوانند در هند ادامه دهند.

رییس انجمن اشاره داشت که مجموعه آنها در صدد ارزیابی دانشگاههای دنیا نیستند و این کار مشکل زایی است و هر سال قوانین و یا دانشگاهها و شرایط متفاوت ایجاد میشود و نمیشود این کار را انجام داد. لیکن سه راه وجود دارد تا دانشگاهی را مورد تایید قرار داد و نامه معادل برای ادامه تحصیل در هند ارائه داد. یکی اینکه نام دانشگاه در لیست دانشگاه های دنیا در یونسکو قرار داشته باشد، دیگری اینکه سفارت و رایزن علمی ایران برای انجمن نامه بنویسد و شرایط را از نظر وزارت علوم ایران شرح دهد و در آخر ضوابط و شرایط انجمن مانند طول مدت تحصیل و اخذ مدرک پیش دانشگاهی و غیره  را برآورده نماید.

چون نام دانشگاه اهل بیت در لیست یونسکو می باشد در نتیجه ادامه همکاری با دانشگاههای هند نیز وجود دارد و نگرانی از این بابت نیست. این انجمن تمایل دارد تا با دعوت از مجموعه مشابه در ایران به ایران سفر کرده و ضمن بازدید و وضعیت و ارزیابی دانشگاهها در ایران با سازمان امور دانشجویان نیز تفاهم نامه امضا کند.

سپس در ساعت 11 به سمت کمیسیون حقوقی اقلیتهای مذهبی رفته و با رییس آن آقای رضوی جلسه برگزار گردید. در مورد بورسیه به اقلیتهای شیعه و معرفی و همکاری انجمنهای خیریه شیعیان برای حمایت از اقلیتهای شیعه قرار شد نامه ای نوشته شود و آقای رضوی نام انجمنها و هرگونه همکاری را ارائه دهند.

ایشان از این ملاقات بسیار خوشحال شدند و قرار شده که در اواسط ماه می به دعوت دانشگاه اهل بیت به  ایران بروند و در انجا با دانشگاه اهل البیت هم جلسه ای داشته باشند.

سپس به ملاقات و دیدار نماینده رهبری در هند حجت الاسلام اقا مهدوی پور رفته و مذاکراتی در حضور رییس جامعه المصطفی حجت الاسلام صالح و آقای رضوانیان کاردار موقت سفارت و رایزن فرهنگی دکتر دهگاهی انجام داده شد وسپس به صرف ناهار دعوت گردیدند.  

بعد از جلسه در ساعت 30/15 به ملاقات دانشگاه آزاد ایندبرا گاندی رفته و با رییس دانشگاه و معاون آموزشی و معاون بین الملل جلسه ای برگزار گردید و در خصوص نحوه همکاری دو دانشگاه در خصوص دوره های مجازی مطالعات اسلامی صحبت شد. سپس از مرکز تهیه محتوا و فیلم و رادیو این دانشگاه بازدید بعمل آمد                   

هیئت حاضر در مراسم دعای کمیل در خانه فرهنگ ج.ا. ایران شرکت نموده و دکتر میراحمدی به در خصوص دانشگاه اهل بیت و در خصوص فضایل و مناقب امام موسی کاظم (ع) بمناسبت شهادت ایشان به ایراد سخنرانی پرداختند.

روز سوم:

در روز جمعه 24 فروردین صبح ساعت 10 به دعوت رایزن علمی از اتاق بازرگانی امامیه متعلق به شیعیان به محل سفارت ح.ا. ایران آمده و با هیئت دانشگاه اهل البیت بازدید و مذاکره در خصوص همکاریهای علمی و اقتصادی  انجام دادند. این اتاق بازرگانی با هدف کارآفرینی، ایجاد اشتغال و آموزش به کارهای آموزشی و اقتصادی می پردازد. سوالاتی مطرح شد از این جنبه که اگر کسی به ایران بیاید برای ادامه تحصیل جه مزیتی برایش مترتب است؟ و حتی دختران چگونه می توانند در این دانشگاه درس بخوانند که از سوی رییس و معاون دانشگاه جواب داده شد.   

در ساعت 11 تا 12 به ملاقات رایزن فرهنگی دکتر دهگاهی رفته و در خصوص مسائل فرهنگی و همکاریهای رایزن فرهنگی با دانشگاهها مذاکراتی انجام شد.اشاره گردید که دانشگاه اهل بیت می تواند دانشجویان غیر ایرانی را برای دانشگاههای دیگر و در رشته های دیگر به وزارت علوم معرفی نماید. برگزاری کارگاه قرآنی و ایران شناسی بسیار مهم است و دانشگاه می تواند کمک کند. ضمنا فراخوان بورسیه دانشجویان غیر ایرانی را در سایت رایزنی فرهنگی قرار می دهند. از طریق دانش اموختگان دانشگاه کتب بزبان مختلف به اردو قابل ترجمه است. ارائه سمینار بین المللی نیز امکان دارد.

سپس به دعوت کاردار موقت سفارت ج.ا. ایران در دهلی و در جلسه تودیع معاون قبلی سفارت، هیئت دانشگاه اهل بیت برای ناهاربه سفارت دعوت و در جمع همکاران سفارت به صرف ناهار پرداختند.

سپس در محل رایزنی علمی با حاج آقا صالح رییس جامعه المصطفی مذاکره و تفاهم نامه ای برای همکاری فی مابین دو دانشگاه امضا گردید. بعد از این جلسه از محله های قدیمی و باستانی دهلی بازدید بعمل امد.

روز چهارم:

با توجه به تعطیلی آخر هفته، هیئت به استراحت پرداخته و از برخی مکان های دیدنی در دهلی بازدید نمودند.

روز پنجم و ششم:

این هیئت در روز یک شنبه 26 فروردین برای بازدید از مدارس و حوزه های شیعیان به ایالت گجرات رفته و دوشنبه شب به دهلی برگشتند.

روز هفتم:

روز سه شنبه 28 فروردین به بازدید از جامعه المصطفی رفته و در آنجا  به صرف ناهار از سوی حجت الاسلام صالح دعوت گردیدند. سپس به عیادت آقای کلب صادق از شیعیان و مریدان انقلاب اسلامی که بعلت بیماری در بیمارستان بستری گردیده بودند رفتند و از انجا مستقیم به فرودگاه عزیمت و در روز چهارشنبه 29 فروردین ساعت 3 صبح با پرواز ماهان به تهران مستقیما پرواز نمودند.

چاپ
222 به این مطلب امتیاز دهید:
بدون امتیاز

نظر بده

نام:
ایمیل:
نظر:
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
افزودن نظر