Menu

آرشیو اخبار

رایزن علمی ایران در هند
/ دسته: اخبار

تحصیل ۴ هزار دانشجوی ایرانی در کشور هند

رایزن علمی ایران در هند: هند ۴هزار دانشجوی ایرانی دارد/تحصیل ۴۰درصد در رشته های علوم پزشکی

 

رایزن علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در هند و شبه قاره گفت: در حال حاضر ۴ هزار دانشجوی ایرانی در کشور هند در حال تحصیل هستند که ۴۰ درصد آنها مربوط به دانشجویان پزشکی هستند.

  سیدمحمدرضا خلیلی، رایزن علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در هند و شبه قاره صبح امروز در چهاردهمین نشست معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال برگزاری است، گفت: در حال حاضر ۴ هزار دانشجوی ایرانی در کشور هند در حال تحصیل هستند که ۴۰ درصد آنها دانشجوی علوم پزشکی و مابقی دانشجویان غیرپزشکی هستند.

وی ادامه داد: نزدیک به یک هزار دانشجوی دکتری در این کشور مشغول تحصیل هستند. با توجه به اینکه این کشور با تحریمی مواجه نبوده دارای مراکز تحقیقی متعددی بوده و امکانات و تجهیزات بسیار خوبی دارد که دانشجویان ما می توانند از این امکانات استفاده کنند، با توجه به تشابهات فرهنگی و اجتماعی و تاریخی که ما با کشور هند داریم شرایطی ایجاد شده که دانشجویان ما بتوانند در این کشور ادامه تحصیل دهند.

خلیلی گفت: بیش از ۶۰ تفاهم نامه علمی بین دانشگاه های ایرانی و هندی منعقد شده که ما امیدواریم این تفاهم نامه ها به قرارداد تبدیل و اجرایی شود. اخیرا وزارت علوم با وزارت علوم هند تفاهم نامه ای را منعقد کرد که در ذیل آن کارگاه های هم اندیشی اساتید در حوزه های تخصصی برگزار می شود و قرار است سال آینده کارگاه IT  و ICT برگزار شود. همچنین ۱۲ پروژه بین المللی بین دو کشور منعقد شده است.

رایزن علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در هند و شبه قاره به موسسات علمی بین المللی خصوصی اشاره کرد و گفت: این موسسات آمادگی دارند که در داخل ایران سرمایه گذاری کرده و دانشجوی خارجی جذب کنند و ما می توانیم از این فرصت موسسات خصوصی بین المللی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در برخی رشته ها مانند هوافضا و هسته ای کشور هند خط قرمز دارد اما در مابقی رشته ها می توانیم با آنها همکاری کنیم و با توجه به این تحریم ها مطمئنا ما ۴ تا ۵ سال آینده با مشکلاتی رو به رو می شویم که تحریم علمی نیز شامل آن می شود و آنها سعی می کنند ما را به سمت رکود علمی بکشانند. باید در این شرایط تمهیدات لازم اندیشیده شود.

منبع: خبرنگار مهر

چاپ
33 به این مطلب امتیاز دهید:
5.0

نظر بده

نام:
ایمیل:
نظر:
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
افزودن نظر