Menu

Text/HTML

سفر به هندوستان


          هند، کشوری است با جذابیت های متفاوت و مشکلات غیر منتظره فراوان که افراد گوناگون بومی و غیر بومی و خارجی در سطوح مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در کنار یکدیگر زندگی می کنند. هر نقطه از این کشور دارای ویژگیهای خاص خود است که شناخت آن نیاز به صبر، بردباری و مطالعه دارد. هند با 5 هزار سال سابقه تمدن تاریخی و آثار باستانی فراوان از قطب های گردشگری جهان محسوب می شود. بنابراین کسی که به قصد تحصیل به هند سفر می کند با کمی صبر و تحمل و با استفاده از تجربیات دیگران و امکانات موجود در محل به راحتی می تواند فضایی مطلوب برای خود و خانواده اش فراهم کرده و از امکانات علمی، فرهنگی و اجتماعی این کشور به نحو مطلوب استفاده کند.
1. سفر به بمبئی (مومبای):
پس از دریافت روادید معتبر، مرحله بعدی سفر به هند است. شهرهای مختلف هند در مسیر پروازهای متعدد بین المللی قرار دارند. گردشگران و دانشجویان علاقمند از راههای مختلف هوایی، زمینی و دریایی می توانند به هند سفر کنند. ولی پرواز مستقیم هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تنها یک روز در هفته (روزهای جمعه) از تهران به مقصد بمبئی صورت می گیرد.
فرودگاه بین المللی بمبئی معروف به «سهارا» در شمال این شهر واقع شده و از فرودگاه های پر ترافیک هند است. مسافر باید پس از ورود به بمبئی برگه اعلام ورود خود را به همراه گذرنامه به مسئولین اداره مهاجرت مستقر در فرودگاه تحویل دهد تا مهر ورود به هند در آن درج شود. لازم به یادآوری است که ورود ارز خارجی تا حد معینی که در تابلوی اعلانات فرودگاه های هند منعکس شده نیازی به پر کردن اظهار نامه ارزی ندارد. در صورت همراه بودن مبلغ بیش از حد مجاز، مسافر باید حتماً اظهار نامه  ارزی را تکمیل کرده و تحویل دهد. بنابراین، چنانچه ارز خارجی همراه داشته باشید حتماً به اطلاعیه دولت هند مبنی بر سقف ارز مجاز که در فرودگاه ها نصب شده، توجه کنید. بدیهی است، چنانچه مسافری برای مبلغ مازاد ارز مجاز خود، اظهارنامه ارزی را پر نکند و به هر دلیلی چنین ارزی از وی کشف شود، مبلغ مازاد ارز، قاچاق محسوب و ضمن ضبط ارز مکشوفه به نفع دولت هند، مسافر تحت تعقیت جزایی و مجازات نقدی قرار خواهد گرفت. بنابراین با توجه به برابری نسبی نرخ ارز خارجی در بازارآزاد و بانک های هند باید تا حد ممکن از حمل ارز خارجی به میزان زیاد خودداری شود.
اگر مسافر پس از ورود به هند در فرودگاه بین المللی بمبئی قصد عزیمت به شهر دیگری را از طریق هوایی داشته باشد، باید از فرودگاه بین المللی «سهارا» به فرودگاه داخلی  بمبئی معروف به «سانتا کروز» که در مجاورت آن قرار دارد، برود. معمولاً در خارج از سالن پرواز فرودگاه بین المللی «سهارا»، اتوبوس رایگان و یا تاکسی برای عزیمت به فرودگاه داخلی بمبئی موجود است. آن دسته از مسافرینی که ادامه سفر آنها باید از طریق فرودگاه بین المللی «سهارا» انجام گیرد، نیازی به ترک فرودگاه نداشته و با رفتن به طبقه ی دیگر همان فرودگاه می توانند به سفر خود ادامه دهند.
چنانچه مسافر بخواهد برای رفتن به مقصد بعدی از راه آهن استفاده کند،  باید به یکی از سه ایستگاه راه آهن بمبئی به نامهای Church Gate، Central  Bombay و یا Victoria Railway Station مراجعه و از آنجا بلیط قطار تهیه کند. معمولاً ایستگاه های بزرگ راه آهن هند دارای باجه های فروش بلیط ویژه گردشگران خارجی هستند که در آنجا بلیط با شرایط سهل و خارج از نوبت به مسافران خارجی فروخته می شود.
در صورت بروز هرگونه مشکل در شهر بمبئی شهروندان ایرانی می توانند با سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران، خانه فرهنگ ج. ا. ایران، دفتر هواپیمایی ج. ا. ایران و یا انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی برای راهنمایی و کمک برای رفع مشکل تماس حاصل کنند.
2. سفر به دهلی
آن دسته از دانشجویانی که قصد عزیمت به دهلی و یا سایر ایالت های شمال هند مانند پنجاب، اوتارپرادش، کشمیر و غیره را دارند، می توانند از راه آهن بمبئی- دهلی و یا پروازهای داخلی هند استفاده کنند. همه روزه تعداد زیادی قطار از بمبئی به سمت دهلی حرکت می کند که بهترین آنها قطار معروف راجدانی اکسپرس  است. این قطار همه روزه ساعت 5 بعد از ظهر از بمبئی حرکت و ساعت 9 الی 30/9 صبح روز بعد به ایستگاه راه آهن دهلی نو وارد می شود. از ایستگاه راه آهن دهلی نو تا مراکز مهم اداری جمهوری اسلامی ایران یعنی سفارت، دفتر نمایندگی وزارت علوم و خانه ی فرهنگ  فاصله چندانی نیست.
اگر دانشجو مایل به سفر به دهلی از طریق هوایی باشد، باید پس از رسیدن به فرودگاه دهلی در خارج از سالن فرودگاه از باجه مخصوص تاکسی فرودگاه اقدام به خرید بلیط تاکسی کرده و به اقامتگاه و مقصد مورد نظر خود عزیمت کند.
در ضمن دانشجویانی که از قبل، محل اقامتی برای خود در نظر نگرفته اند می توانند پس از ورود به دهلی به یکی از مهمانسراهای ذیل مراجعه کنند:
1) Y.M.C.A., Jai Singh Road, New Delhi. Phone: 2   3732318
2) Hotel Indraprastha, Ashoka Road, New Delhi) Phone: 23324511 
همچنین در منطقه کارول باغ دهلی نو مجموعه ای از هتل ها و مهمانسراهای  مناسب با نرخ های متفاوت وجود دارد.
دانشجویان جهت سفر به ایالت ها و شهرهای مناطق شمالی هند ابتدا باید به شهر دهلی آمده و با مراجعه به ایستگاه راه آهن دهلی بلیط مقصد مورد نظر خود را تهیه کنند. البته در فرودگاه دهلی نیز می توان با مراجعه به شعبه رزرو و پیش فروش بلیط راه آهن بلیط مقصد را خریداری کرد. همچنین در فرودگاه دهلی اتوبوس های مسافربری مخصوصی وجود دارد که مسافران را مستقیماً به شهر چندیگر می برد.
در حال حاضر پروازهای متعددی از مسیرهای مختلف به هند بویژه شهر دهلی صورت می گیرد که علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند قبل از سفر با آژانس های مسافرتی معتبر تماس حاصل کنند.