Menu

Text/HTML

روادید ورود به هندوستان


توضیح- روادید دانشجویی  توسط بخش کنسولی سفارت هند در ایران صادر می شود که فقط برای یکبار ورود به هند معتبر است. در صورت نیاز به ورود مجدد در همان سال تحصیلی به کشور هند لازم است فرد دانشجو روادید بازگشت  (معتبر تا سه ماه برای ورود مجدد به هند) را از اداره ثبت اقامت اتباع بیگانه (اداره امور اتباع  خارجی) با ارائه گواهی تحصیلی  معتبر اخذ کند. روادید برگشت به کشور هندوستان در هر سال میلادی فقط یکبار به دانشجویان دارای اقامت دانشجویی داده می شود.
پس از اخذ پذیرش معتبر، دانشجو باید با مراجعه به سفارت هند در تهران و یا کشور محل اقامت خود روادید معتبر تحصیلی دریافت کند. روادید تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی بر دو نوع ذیل است:
الف- روادید دانشجویی 
روادید دانشجویی مستقیماً توسط سفارت هند در تهران صادر و تنها برای مقاطع کارشناسی،  کارشناسی ارشد و مقطع پیش دکترا اعتبار دارد.
ویزای دانشجویی (Student Visa)
1 تا 2هفته پس از تحویل مدارک لازم به سفارت (از جمله فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا) و در صورت موافقت سفارت، ویزای دانشجویی صادر می‌شود.
چه مدارکی برای دریافت این نوع ویزا لازم است؟
1- اصل پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
2- اصل و کپی پذیرش (admission) از یکی از دانشگاهها یا مراکز آموزش عالی معتبر هندوستان
3- اصل ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات با تأیید سفارت هندوستان
4- ترجمه تعهدنامه مالی محضری از یکی از بستگان درجه یک
5- فرم‌های پرشده مخصوص ویزای دانشجویی هند
6- شش قطعه عکس
7- مبلغ 10۵۰۰۰ تومان وجه نقد(قابل تغییر در زمان درخواست برای ویزا بر طبق قیمت روز)
8- ارائه گواهی صورت‌حساب بانکی (حساب بانکی) در هند برای متقاضیانی که برای بار دوم به بعد قصد سفر دانشجویی به هند دارند. افرادی که برای بار اول جهت اخذ ویزای دانشجویی اقدام می‌نمایند نیازی به ارائه این گواهی ندارند اما باید تعهدی مبنی بر افتتاح حساب بانکی در هند بدهند.
مدت اعتبار ویزای دانشجویی هند معمولا 6ماه است و برای دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و کالج‌های زبان صادر می‌شود.

ب: ویزای تحقیقاتی (Research Visa)
روادید تحقیقاتی برای مرحله دکترا و فوق دکترا است و صدور آن منوط به طی مراحل ویژه ای در هند و ایران است. صدور این نوع روادید پس از تأیید سفارت هند در تهران، وزارت توسعه منابع انسانی و وزارت کشور هند، حدودا تا دو ماه زمان می برد.
دانشجویان مقطع دکترا پس از دریافت پذیرش معتبر از دانشگاههای هند و یا هم زمان با اقدام برای پذیرش، باید فرم مربوط به اخذ روادید تحقیقاتی را که توسط وزارت توسعه منابع انسانی هند توزیع شده و از طریق مراجعه مستقیم به بخش دانشجویی سفارت ج. ا. ایران در دهلی نو و یامراجعه به وبگاه رایزنی علمی سفارت نیز قابل دریافت است، در6 نسخه تکمیل کنند. در ضمن با تلاش های به عمل آمده، سفارت هند از سال 1379 برای دانشجویان دوره دکترا و خانواده آنها روادید را سه ساله با امکان ورود و خروج مکرر صادر می کند که به این ترتیب، دانشجو پس از ورود به هند هر سال تنها یکبار نیاز به تمدید اقامت در اداره ثبت اقامت اتباع بیگانه را داشته و در طول این سه سال برای ورود مکرر به هند نیازی به اخذ روادید برگشت نخواهد داشت.
مدارک لازم جهت اخذ روادید تحقیقاتی از وزارت توسعه ی منابع انسانی هند:
1.    مدارک لازم برای اخذ ویزای تحقیقاتی هند
2.    اصل پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
3.    اصل و کپی پذیرش مقدماتی از یکی از دانشگاهها و یا مراکز آموزش عالی معتبر هندوستان
4.    اصل Affiliation letter (نامه وابستگی به دانشگاه) و هفت سری کپی از آن
5.    هفت سری فرم پرشده ویزای تحقیقاتی
6.    برنامه سفر (فرم مخصوصی که سفارت به شما تحویل می‌دهد)
7.    دوازده قطعه عکس (و بعضا بیشتر)
8.    مبلغ 2۰۸٫۰۰۰ تومان وجه نقد (قابل تغییر در زمان درخواست برای ویزا بر طبق قیمت روز)
9.    فرم روادید تحقیقاتی که شامل 26 سؤال است و باید با دقت تکمیل شود.
10.    عنوان و شرح خلاصه  موضوع تحقیقاتی مورد نظر در حدود 2 تا 5 صفحه تحریر شده به زبان انگلیسی 
•    توجه داشته باشید که کپی‌های تمام مدارکی که مهر و امضاء دارند را باید بصورت رنگی تهیه کنید. تمامی مدارک را باید در ۶سری و در ۶ طلق و شیرازه آماده کرده و تحویل سفارت دهید.
•    ۱ تا ۳  ماه پس از ارائه مدارک به سفارت و در صورتی که مدارک نقص و ایرادی نداشته باشند ویزا صادر 
می‌شود. اعتبار ویزای تحقیقاتی هند معمولا ۳ساله است.

ج: ویزای همراه -  X Visa 
•    آن دسته از دانشجویان دکترا که قصد سفر به هند همراه خانواده خود را دارند می‌توانند برای اعضای خانواده خود ويزای همراه یا  ايکس ويزا درخواست کنند که فوراً سفارت هند در تهران، آن را بر اساس ويزای تحصيلی دانشجو صادر می‌کند.
•    والدینی که هردویشان قصد ادامه تحصیل در هند را دارند باید برای فرزند (یا فرزندان) خود ویزا بگیرند.
•    مادرانی که برای اخذ ویزای تحصیلی هند اقدام می‌کنند؛ می‌توانند برای فرزندانی که کوچکتر از سن مدرسه رفتن هستند درخواست ویزای همراه (X Visa) کنند. این ویزا در هندوستان قابل تمدید نیست و برای ادامه اقامت قانونی فرزند باید از مدرسه (یا هر جای دیگر) پذیرش تحصیلی گرفته و بعد از آن، در اداره پلیس هند نوع ویزا را تغییر داده و مدت اقامت را تمدید کنند.

توجه: مدارک یاد شده باید در شش نسخه تهیه و به سفارت هند در ایران به نشانی ذیل ارسال شود؛
تهران،  عباس آباد،  خیابان میرعماد، پلاک 46