Menu

Text/HTML

بسمه تعالی

اطلاعیه بسیار مهم پیرامون پذیرش و تحصیل در دانشگاههای هند در رشته های مختلف پزشکی غیر و پزشکی


باتوجه به شرایط پیچیده و متنوع پذیرش و تحصیل در دانشگاههای هند در رشته های مختلف غیر پزشکی و خصوصاً پزشکی و با عنایت به پیشرفتهای علمی کشور و به منظور هدایت دانشجویان به ادامه تحصیل در مراکز معتبر و ممتاز و با کمترین مشکل، داوطلبین ادامه تحصیل در دانشگاههای هند می بایست برای حصول انجام کلیه خدمات و تقاضاهای دانشجویی طبق ضوابط و مقررات دولت جمهوری اسلامی ایران، موارد زیر را کاملاً با دقت رعایت نمایند.

الف:تشکیل پرونده تحصیلی در سامانه رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران –دهلی نو
1.  ورود به سامانه رایزنی علمی و دریافت فایل فرم اولیه وضعیت تحصیلی
2.تکمیل فرم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم و بارگذاری فایل فرم بر روی سامانه رایزنی علمی
3.ارسال مدارک زیر در قالب فایلJpg,pdf (حجم فایلها از kb300 بیشتر نشود)
3-1:
تصویر مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی برای رشته های علوم پزشکی و ترجمه رسمی آنها با مهر وزارت امور خارجه ایران
♦️برای رشته پزشکی و دندانپزشکی دارا بودن پیش دانشگاهی علوم تجربی الزامی می باشد.
♦️
برای رشته داروسازی دارا بودن پیش دانشگاهی علوم تجربی یا علوم ریاضی الزامی می باشد.
3-2:
تصویر مدرک دیپلم ومدرک پیش دانشگاهی و مدارک تحصیلی بالاتر برای متقاضیان تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری (برای رشته های غیر پزشکی) و ترجمه رسمی آنها با مهر وزارت امور خارجه ایران
3-3: تصویر مدرک زبان : دارابودن یکی از مدارک زیر و حداقل نمره مورد نیاز برای کلیه داوطلبین متقاضی ادامه تحصیل
مدرک آیلتس  5           مدرک تافل یا تولیمو  500       مدرک MCHE 50    
مدرک SAT از نوشتن و خواندن حداقل 450 و 450
3-4: تصویر صفحات مشخصات و ویزاها در گذرنامه
3-5: تصویر صفحات شناسنامه و کارت ملی
3-6: تصویر رنگی عکس متقاضی 4x6
3-7:
داوطلبین متقاضی که از طریق موسسات معتبر دارای مجوز اعزام می شوند، تصویر نسخه قرارداد موسسه اعزام کننده و تعهد نامه موسسه الزامی است.
3-8:
تصویر پذیرش اخذ شده از دانشگاه یا کالج محل تحصیل مورد تائید رایزن علمی.
3-9:
تصویر مدارک  پرداخت هزینه شهریه از طریق مراجع قانونی
3-10: تصویر فرم تکمیل شده تعهد نامه مخصوص دانشجویی
4. داوطلب محترم متقاضی ادامه تحصیل، پس از تکمیل موارد فوق، فایل تقاضای خود را جهت اخذNOC (No Objection Certificate)یا گواهی صلاحیت از رایزنی علمی بر روی سامانه رایزنی علمی قرار داده و فقط رایزن علمی NOC  را صادر و یا تایید می نماید.
5-
دانشجویان گرامی حتما ایمیلی به رایزن علمی فرستاده و در آن قید نمایید که فرم تحصیلی را در چه تاریخی تکمیل نموده اید و  ضمنا درخواست خود را مبنی بر مسائل آموزشی و یا دانشجویی و یا ان او سی مرقوم فرمایید تا بررسی و رسیدگی شود.
ب :رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران پس از بررسی و تایید موارد فوق در خصوص صدور NOCاقدام می نماید (لازم به ذکر است که در کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در هند فقط با تایید رایزن علمی NOCصادر می گردد)
ج :پس از صدور NOCمتقاضی ادامه تحصیل یا موسسه اعزام کننده جهت eligilibility(محوز پذیرش) از دانشگاه مقصد با مدارک دیگر مورد نیاز و اخذ پذیرش نهایی و ثبت نام در محل تحصیل اقدام نموده و سپس مدارک لازم ثبت نام نهایی در دانشگاه، دانشکده یا کالج و شماره دانشجویی خود را در سامانه رایزنی علمی بارگذاری می نماید.
د :باتوجه به موارد فوق، دانشجو می تواند از خدمات تعریف شده طبق ضوابط و قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران استفاده نماید.
ه :موسسه اعزام کننده دانشجو موظف است متناسب با عقد قرارداد انجام شده با دانشجو و مفاد این قرارداد، گزارش کاملی از مراحل اخذ پذیرش ثبت نام، خدمات پس از آن تا استقرار کامل دانشجو را به رایزنی علمی ارائه دهد و بخصوص اخذ پذیرش در دانشکده های مورد تایید رایزنی علمی را به دقت رعایت نماید. موسسه همچنین موظف است گزارشی از حسن سلوک دانشجویان تحت قرارداد را به رایزنی علمی منعکس نماید.
و :دانشجویان گرایشهای مختلف گروه پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، ....) موظفند علاوه بر رعایت قوانین کشور میزبان و حسن سلوک با کلیه شهروندان بخصوص کادر دانشگاه،  حضور در کلاسها و آزمایشگاهها را رعایت نمایند. ضمناً کیفیت حضور و غیاب آنها بوسیله رایزنی علمی از طریق دانشکده رصد خواهد شد. همچنین دانشجویان موظفند گزارش پیشرفت تحصیلی سالانه (ریز نمرات) خود را به صورت مستمر برای رایزنی علمی ارسال نمایند.
ز :دانشجویان مقطع دکتری در هر رشته، می بایست هر سال دوبار گزارش پیشرفت تحصیلی خود را در قالب فرم ارائه شده در سامانه رایزنی علمی تکمیل و پس از تائید استاد راهنما و دپارتمان مربوطه، برای انجام امور اداری خود ارسال نمایند.
امید است دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاههای هند با رعایت موارد بالا در خصوص تسهیل در انجام امور خود و ایجاد فضای مناسب و آبرو مندانه براساس شرایط اخلاقی و زندگی در کشور میزبان این رایزنی را حمایت و کمک نمایند
iremndrc@gmail.com